Na jakim gruncie można wykonać przewierty sterowane?

Przewierty sterowane to technologia szeroko stosowana podczas budowy instalacji m.in. wodnych, kanalizacyjnych, gazowych oraz teleinformatycznych. Dzięki przewiertom sterowanym można wykonać otwory w gruncie, w których zostaną ułożone rury i poprowadzone kable. Czy istnieją ograniczenia uniemożliwiające wykonanie przewiertu sterowanego? Na jakim gruncie można wykonać przewiert sterowany? Wyjaśniamy.

Gdzie wykonywane są przewierty sterowane i dlaczego są powszechnie stosowane 

Przewierty sterowane to technologia budowy różnych sieci przesyłowych na silnie zurbanizowanych terenach. Dzięki tej metodzie można ograniczyć koszty związane z inwestycją, skrócić czas wykonywania prac, a także uniknąć zniszczenia istniejącej infrastruktury np. drogowej i kolejowej. Dzięki technice przewiertów sterowanych  można także uniknąć zniszczenia przyrody - teren, na którym prowadzona jest inwestycja, nie musi zostać pozbawiony roślinności, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wykopów.

Przewierty sterowane wykonywane są pod powierzchnią gruntu. W zależności od rodzaju podłoża, dobierane są odpowiednie głowice wiertnicze i rodzaje płuczki wiertniczej.

Gdzie można wykonać przewiert sterowany?

Na niektórych gruntach wykonanie tradycyjnych wykopów jest trudne - dotyczy to m.in. gruntów kamienistych i piaszczystych. Rodzaj gruntu nie stanowi jednak problemu podczas stosowania metody bezwykopowej. Przewiert sterowany może zostać wykonany na większości gruntów, co jest zaletą tego rozwiązania. Wiedza i doświadczenie specjalistów, a także dobór odpowiedniego rodzaju narzędzi urabiających oraz płuczki wiertniczej, pozwalają szybko i bez większych problemów wykonać przewiert sterowany także na terenie, na którym nie jest możliwa realizacja inwestycji z wykorzystaniem innych metod.

Wróć do bloga