Na czym polega zgrzewanie rur metodą doczołową?

Nowoczesne technologie wykorzystywane w realizacji przyłączy wodociągowych oraz przyłączy do kanalizacji pozwala ograniczyć wykopy do minimum. Staramy się nie naruszyć przyległego terenu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pozwala na to na przykład metoda doczołowa zgrzewania rur PE, czyli rur wykonanych z taniego i trwałego, wszechstronnie stosowanego polietylenu. Na czym polega zgrzewanie rur metodą doczołową?

Zgrzewanie rur metodą doczołową – nazwa techniki mówiąca sama za siebie

Jak sugeruje nazwa techniki, zgrzewanie rur metodą doczołową pozwala połączyć dwie części rury z PE z wykorzystaniem wysokiej temperatury i docisku. Łączymy czoła dwóch elementów bez użycia dodatkowych kształtek (jak przy zgrzewaniu elektrooporowym). Jako firma wykonująca przewierty sterowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, oferujemy wykonywanie przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych z użyciem zgrzewarki. Urządzenie pozwala regulować odpowiednio temperaturę nagrzewania oraz ciśnienie, które pozwala docisnąć łączone elementy rur.

Cały proces zgrzewania doczołowego opisany w skrócie

Zgrzewanie rur metodą doczołową wymaga odpowiedniego zaplanowania prac i przygotowania miejsca łączenia elementów. Postępujemy zgodnie z instrukcją producenta zgrzewarki (stosując jako zabezpieczenie np. namiot do zgrzewania). Układamy rury, umacniamy je i dopasowujemy, sprawdzając współosiowość roboczych umocowań. Końce, czyli tzw. czoła rur są właściwie przygotowywane, oczyszczone. Przykładamy płytę grzewczą podłączonej do sieci lub generatora prądu zgrzewarki, nastawiamy parametry pracy (temperatura, ciśnienie, czas nagrzewania) i uruchamiamy sprzęt. Łączenie powstaje szybko, sprawnie, w zaplanowanym czasie. Następnie wystarczy je tylko schłodzić i zwolnić połączone trwale elementy.

Wróć do bloga